Wiemy jak trudno rozstawać się z ulubioną biżuterią. Jednak aby utrzymać nasze skarby w dobrej kondycji, chcąc zachować ich urodę i jasny blask, przede wszystkim należy chronić je przed wilgocią – czyli zdejmować pierścionki przed myciem dłoni, kolczyki i wisiorki przed kąpielą czy prysznicem, oraz nie pozostawiać biżuterii w łazience.

 

 

 

Przy wykonywaniu jakichkolwiek prac domowych należy ściągać biżuterię; w innym razie narażamy ją na uszkodzenia natury mechanicznej /np. rysy, pęknięcie kamienia/ oraz na powstanie chemicznych zmian w reakcji np. detergentu z powierzchnią pierścionka.

 

Nie należy również pozostawiać biżuterii na oknie /światło, a zwłaszcza jasne słońce jest bardzo niewskazane/ oraz w miejscach gdzie narażona będzie na osiadanie dużych ilości kurzu. Jeżeli nosimy coś rzadko – np. tylko na specjalne okazje – warto przechowywać ją w zamkniętych przezroczystych woreczkach lub szczelnych szkatułkach, tak by ograniczyć kontakt z powietrzem. Jeżeli decydujemy się na szkatułkę, należy zwrócic uwagę aby jej ścianki /czy nawet ranty/ nie były wykonane z innych metali np. miedzi, mosiądzu etc. Pudełeczka tego rodzaju potrafią być niezwykle dekoracyjne, jednak metal z którego są zrobione będzie z czasem śniedział, a wraz nim wszystko co wewnątrz schowamy.

 

Aby srebro było zawsze lśniące najlepiej wyczyścić je za pomocą czystej miękkiej szmatki oraz przeznaczonego do tego celu specyfiku – pasty lub mleczka. Można też powierzyć to zadanie jubilerowi który profesjonalnymi metodami przywróci ulubionym świecidełkom dawny blask. Mozna zaopatrzyć sie w specjalne szmatki do czyszczenia srebra i złota, gotowe do użycia (nasączone odpowiednim specyfikiem we właściwym stężeniu). Szmatkę taką można wykorzystać kilkakrotnie, pamiętając aby po każdym użyciu schować ją z powrotem do szczelnie zamykanego woreczka